اخبار و مقالات

تفاوت پلی کربنات و اکریلیک

مقایسه و تفاوت پلی کربنات و اکریلیک

پلی کربنات و اکریلیک(پلکسی گلاس)، هر دو جز محبوب ترین اعضا خانواده ترموپلاستیک ها هستند که به دلیل بافت شفاف، انعطاف و مقاومت قابل توجهی که دارند، تبدیل به جایگزین های بسیار مناسبی برای شیشه شده اند. این دو ماده، اغلب توسط کارخانه های مختلفی در سراسر جهان به صورت ورق پلکسی گلاس و ورق پلی کربنات تولید می گردند. چرا که، بهره برداری از آنها به این شکل بسیار ساده و بهینه تر خواهد بود.

در عصر حاضر، مواد اولیه ی گوناگونی به منظور تولید محصولات مختلف وجود دارند و افراد با توجه به نیاز خود می توانند یکی از آنها را برگزینند. برای مثال، در گذشته برای ساخت گلخانه ها از شیشه استفاده می شد. اما، امروزه ورق های پلی کربنات جایگزین این ماده شده اند. حال در این مقاله، قصد مقایسه و بررسی تفاوت های پلی کربنات و اکریلیک(پلکسی گلاس) را داریم. دو ماده ای که در عین شباهت هایی که دارند، بسیار متفاوت می باشند. بدین ترتیب، خواهیم دانست در چه شرایطی کدام یک را می توان جایگزین دیگری نمود.

مقایسه ظاهری پلی کربنات و اکریلیک

تعریف پلی کربنات و اکریلیک (پلکسی گلاس)

پیش از بیان تفاوت های پلی کربنات و اکریلیک، خالی از لطف نیست که تعریف مختصری از این دو ماده داشته باشیم.

پلکسی گلاس اغلب به عنوان اکریلیک نیز شناخته می شود.اکریلیک، جز خانواده ترموپلاستیک ها می باشد و ظاهری کاملا شفاف دارد. به همین دلیل، در بسیاری از موارد می توان آن را جایگزین شیشه نمود. این ماده، جایگاه ویژه ای در صنعت تولید اتومبیل، کشتی سازی، هواپیماسازی و… دارد.

پلکسی گلاس یا گلس با نام‌های دیگری همچون پلکسی، پلی متیل متاکریلات، آکلریک و یا طلق شفاف نیز شناخته می‌شود که در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون تولید شده و در بازار، در اندازه‌های مختلف طبق خواسته و نیاز مشتری به فروش می‌رسد.

این درست است که پلکسی گلس، انعطاف پذیری بالایی دارد، با این وجود، این موضوع هرگز به معنای نرم بودن بافت این متریال نیست. ورقه‌های پلکسی گلس بافتی سفت و حتی تا حدودی خشک دارند. به حدی که ممکن است در اثر وزن و فشار زیاد یا ضربه، بشکنند یا خرد شوند.

پلکسی گلس نیز درست همانند پلی کربنات، وزن کمی دارد و سبک بودن آن نقش مهمی در افزایش کاربرد این ماده در صنایع گوناگون، به خصوص ساختمان سازی و معماری داشته است.

 

پلی کربنات، نسبت به پلکسی گلاس منعطف تر است.

پلی کربنات و اکریلیک هر دو نوعی ترموپلاستیک شفاف هستند. اما، پلی کربنات نسبت به اکریلیک (پلکسی گلاس) ساختار مقاوم تری دارد. این ماده به صورت ورق های تک و چند جداره قابل سفارش می باشد و همچنین قادر به دفع اشعه های مضر خورشید است.

بیشتر بدانید! ورق پلی کربنات چیست؟

تفاوت های پلی کربنات و اکریلیک(پلکسی گلاس)

در این قسمت، شما می توانید با کسب آگاهی در مورد کلیه ی تفاوت های اصلی پلی کربنات و اکریلیک، برای خرید یکی از این دو محصول تصمیم بگیرید.

 • مقاومت:

  پلی کربنات، نسبت به اکریلیک مقاوم تر است.یکی از تفاوت های مهم پلی کربنات و اکریلیک، سطح مقاومت این دو می باشد. به عبارتی، مقاومت پلی کربنات در برابر ضربه 250 برابر بیشتر از شیشه می باشد. در صورتی که، مقاومت اکریلیک تنها 17 برابر بیشتر از شیشه برآورد شده است.

پلکسی گلاس یا همان اکریلیک، نسبت به پلی کربنات از مقاومت کمتری برخوردار است. در نتیجه، شکننده تر بوده و در هنگام تبدیل آن به قطعات کوچکتر و یا ایجاد حفره در یک ورق پلکسی گلاس، می بایست دقت و مهارت بالایی داشت.

 • انعطاف:

به طور کلی، ضریب انعطاف پلی کربنات بسیار بیشتر از اکریلیک (پلکسی گلاس) می باشد. از این روی، برای ساخت پنجره و یا دیگر سازه هایی که نیاز به استحکام بیشتری دارند، پلی کربنات گزینه مناسب تری به شمار می آید.

به عبارتی، پلکسی گلاس از شیشه منعطف تر است و پلی کربنات از پلکسی گلاس و شیشه انعطاف بیشتری دارد.

 • خش پذیری:

  از دیگر تفاوت های میان پلی کربنات و اکریلیک (پلکسی گلاس)، می توان به میزان خش پذیری آن ها اشاره داشت. ورق های پلکسی گلاس از خش پذیری کمتر و براقیت بیشتر برخوردار هستند. اما، در ورق های پلی کربنات شاهد براقیت کمتر و خش پذیری بیشتر هستیم. به همین دلیل، اغلب ورق های پلی کربنات نسبت به ورق های پلکسی مات تر هستند. اما، در بیشتر موارد هردو قابلیت عبوردهی نور را دارند.

 • شکنندگی:

  شکنندگی اکریلیک نسبت به پلی کربنات بیشتر است.

از دیگر تفاوت های پلی کربنات و اکریلیک، میزان شکنندگی این دو ماده است. اکریلیک نسبت به پلی کربنات براق تر است. اما، ضربه ای که موجب ایجاد خط و خش بر روی یک ورق پلی کربنات می شود، می تواند یک ورق اکریلیک را دچار شکستگی نماید.

 

 

 

 

شکل پذیری:

از دیگر ویژگی های قابل توجه اکریلیک، می توان به شکل پذیری آسان آن در مقایسه با پلی کربنات اشاره داشت. به عبارتی، برش و تغییر ابعاد ورق اکریلیک ساده تر از ورق های پلی کربناتی است. از طرفی دیگر، دریل کردن ورق پلی کربنات کم ریسک تر از ورق اکریلیک می باشد.

بیشتر بدانید! خرید ورق پلی کربنات از +10 فروشگاه برتر

 • قیمت:

پلی کربنات و اکریلیک از نظر ارزش اقتصادی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به مزایا و مقاومت بیشتری که پلی کربنات نسبت به اکریلیک دارد، قیمت آن نیز بالاتر است. پلی کربنات و پلکسی گلاس، هردو از شیشه قیمت بالاتری دارند

 • پولیش پذیری:

  یکی از قابلیت های پلکسی گلاس که آن را از پلی کربنات متفاوت می سازد، قابلیت پولیش پذیری آن می باشد. ورق های اکریلیک را می توان پولیش نمود و جلا داد. اما، پلی کربنات این قابلیت را ندارد و به مرور زمان احتمال کدر شدن آن وجود دارد.

 • چسب پذیری:

  قطعات اکریلیک را راحت تر از ورق های پلی کربنات می توان بهم چسباند. چرا که، ساختار و بافت آن ها به گونه ای طراحی شده است که نسبت به چسب مقاومت کمتری دارند.

در فرمولاسیون پلی کربنات از یک عامل آبی کننده استفاده شده است.

 • ساختار ورق های پلکسی گلاس به گونه ای می باشد، که راحت تر می توان آنها را توسط چسب به یکدیگر متصل ساخت و سازه ای جدید خلق کرد. اما، چسباندن ورق های پلی کربنات کمی چالش برانگیز بوده و نیازمند مهارت بیشتری است.این ورق با نام ها طلق شفاف، آکریلیک و نام علمی پلی متیل متاکریلات شناخته شده است که در انواع و رنگ های متنوع تولید شده و در جاهای محتلفی کاربردهای فراوان دارند.این ورق ها در انواع متنوع : پلکسی رنگی، پلکسی ترانسپارنت، پلکسی آیینه ای، پلکسی شفاف در بازار موجود است.
 • ورق های پلکسی گلاس دارای انعطاف پذیری بالا بوده اما بر خلاف نظر اکثریت این ورق ها نرم نیستند و جنس آن ها کمی خشک می باشد که در برابر فشار بالا، امکان شکنندگی برای آن ها وجود دارد. این ورق در عین شکل پذیری، سبک بوده و قابلیت لیزر و حکاکی با لیزر را خواهند داشت که این سری ویژگی سبب شده تا بتوانیم از این متریال به جای شیشه معمولی استفاده نماییم. 

بیشتر بدانید! تفاوت پلی کربنات و کارتن پلاست چیست؟

جالبه که بدونید کارتن پلاست هم شباهت های زیادی با ورق پلی کربنات دارد و کاربردهای زیادی در زندگی روزمره ما دارد حتی ممکن است در فروشگاه ها و سوپرمارکت دیده باشید ولی تا حالا توجهتون جلب نشده باشد. پیشنهاد می کنم برای مشاهده محصولات کارتن پلاست مثل باکس پالت، بسته بندی و جعبه کارتن پلاست، انواع سطل بازیافت و … وارد لینک ها شوید.

نکته! برای خرید کارتن پلاست حتما از مراکز معتبر خریداری کنید تا هزینه اضافی پرداخت نکنید.

ویژگی و خواص ورق اکریلیک (پلکسی گلاس)

اکریلیک گاهی اوقات پلکسی گلاس نامیده می شود، اما پلکسی گلاس تنها یکی از برندهای متعدد اکریلیک است. این ورق اکریلیک دارای چندین مزیت است، از جمله:

 1. مقرون به صرفه تر از شیشه و پلی کربنات.
 2. در برابر زرد شدن نور خورشید مقاومت می کند.
 3. شفافیت بهتر از شیشه ای که 92 درصد نور را از خود عبور می دهد.
 4. ماشین کاری و فرم دهی آسان
 5. مواد براقی که می توان آن را تا سطح صاف پرداخت کرد
 6. مقاومت در برابر ضربه 17 برابر شیشه است
 7. موجود در طیف رنگی

علاوه بر این، اکریلیک یک ترموپلاستیک است که با استفاده از گرما تشکیل و خم می شود. ورق اکریلیک می تواند اتصالات چسب تمیزی داشته باشد تا ظاهر کلی بهتری داشته باشد زیرا چسب به خوبی به ورق های اکریلیک (پلکسی گلاس) می چسبد.

بنابراین اگر به دنبال یک جایگزین مقرون به صرفه برای شیشه هستید که به طور قابل توجهی قوی تر باشد، اکریلیک می تواند برای شما مناسب باشد.

اکریلیک دارای معایبی نیز هست که باید هنگام انتخاب مواد پلاستیکی مواردی را در نظر گرفت. اکریلیک (پلکسی گلاس) در مقایسه با پلی کربنات، ماده سفت تری است. همچنین در هنگام سوراخ شدن بیشتر مستعد ترک خوردن است و راحت تر براده می شود.

بیشتر بخوانید! تفاوت های اصلی پلی کربنات و شیشه چیست؟

مقایسه ویژگی و خواص پلی کربنات و اکریلیک

ویژگی و خواص پلی کربنات

پلاستیک های پلی کربنات خواص بسیار مشابه اکریلیک دارند. برخی از تفاوت های اصلی ویژگی های پلی کربنات عبارتند از:

 • هزینه بالاتر، تا 25٪ گران تر (بسته به درجه و کیفیت)
 • به طور قابل توجهی قوی تر، با 250 برابر مقاومت در برابر ضربه شیشه و 30 برابر استحکام اکریلیک
 • 88 درصد نور را از خود عبور می دهد
 • دمای کار 240 درجه، به آن سطح پایین اشتعال می دهد
 • در برابر تراشه و ترک خوردگی مقاوم است
 • هنگام استفاده در کاربردهای شیمیایی، مقاوم در برابر خوردگی است
 • حتی زمانی که ورق ها در داخل سوراخ شده باشند، ترک نخواهد خورد
 • می تواند بدون گرم کردن تشکیل شود

اگر به مواد یا مواد مقاوم در برابر گلوله برای استفاده در یک محیط بسیار سوزاننده نیاز دارید، مانند گیاهانی که با اسیدی یا سایر مواد شیمیایی قوی کار می کنند، احتمالاً پلی کربنات مناسب است.

پلی کربنات نسبت به اکریلیک موقع آتش سوزی کمتر شعله ور می شود و همچنین تولید دود آن کمتر است.

مانند اکریلیک، پلی کربنات نیز دارای معایبی است که باید در نظر گرفته شود. این ورق های پلی کربنات معمولاً یک ماده براق نیست، اما می توان آن را جلا داد. اگرچه در برابر ترک خوردن و خراشیدن مقاومت می کند، اما به راحتی فرو می رود و خراش می یابد. شفافیت خوبی دارد، اما در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست و به مرور زمان زرد می شود. اکریلیک ذاتاً در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است و در یک دوره 10 ساله به میزان 3 درصد در فضای باز تخریب می شود.

کاربردهای پلی کربنات و اکریلیک چیست؟

 • کاربردهای پلی کربنات (Lexan)

پلی کربنات یک ماده ترموپلاستیک است که علاوه بر قوی بودن، مقاوم در برابر ضربه و شفاف از 2 طرف عرض و طول قابل خم شدن است که کاربردهای وسیعی دارد. به طول مثال در ساخت و تولید کالاهایی مثل عینک آفتابی از پلی کربنات استفاده می شود که در ادامه به برخی از کاربردهای رایج پلی کربنات می پردازیم:

1. عینک و عینک ایمنی: پلی کربنات به دلیل مقاومت بالای آن در برابر ضربه، ماده ای محبوب برای عینک و عینک ایمنی است.

2. قطعات الکترونیکی: پلی کربنات به دلیل استحکام و مقاومت بالا در برابر حرارت در قطعات الکترونیکی مانند مک بوک، آی مک، و مک مینی اپل، کانکتورها، کلیدها و کاورها استفاده می شود.

3. صنعت خودرو: پلی کربنات به دلیل مقاومت در برابر ضربه و شفافیت نوری بالا در کاربردهای خودرویی مانند شیشه ماشین های مسابقه ای،شیشه محافظ ماشین، چراغ های جلو، چراغ های عقب و تابلوهای ابزار استفاده می شود.

4. وسایل پزشکی: پلی کربنات به دلیل سازگاری با محیط زیست و مقاومت در برابر حرارت و مواد شیمیایی در کاربردهای پزشکی مانند سرنگ، اکسیژن ساز خون و ابزار جراحی استفاده می شود.

5. ساخت و ساز: پلی کربنات به دلیل مقاومت در برابر ضربه، شفافیت و مقاومت در برابر آب و هوا، اغلب در کاربردهای ساختمانی مانند سقف، نورگیرها و موانع صوتی استفاده می شود.

6. گلخانه ها: پلی کربنات به دلیل عبور نور بالا، دوام و مقاومت در برابر آب و هوا، یک ماده محبوب برای ساخت گلخانه است.

7. تجهیزات ورزشی: پلی کربنات به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و وزن سبک در تجهیزات ورزشی مانند گیره های شفاف برای بازیکنان هاکی و فوتبال، کلاه ایمنی، محافظ صورت و پدهای محافظ استفاده می شود.

به طور کلی، پلی کربنات به دلیل مقاومت در برابر ضربه، شفافیت و مقاومت در برابر گرما و مواد شیمیایی، یک ماده همه کاره با طیف گسترده ای از کاربردها است.

عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهم‌ترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب بوده چرا که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، باعث شده که استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید! تفاوت های پلی کربنات و فایبرگلاس چیست؟

سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می‌باشد، در حمل و نقل آن نیز نقش به سزایی دارد چه امکان انتقال آن در تعداد بسیار با وزن بسیار کم از هزینه متعلقه و تردد مربوط به آن می‌کاهد.

 • کاربردهای اکریلیک (پلکسی گلاس)

اکریلیک که با نام PMMA (پلی متیل متاکریلات) نیز شناخته می شود، یک ماده ترموپلاستیک همه کاره با طیف وسیعی از کاربردها است. برخی از کاربردهای رایج اکریلیک عبارتند از:

 • تابلوها و نمایشگرها: اکریلیک به دلیل شفافیت نوری بالا و قابلیت شکل‌دهی آسان و شکل‌دهی به طرح‌های مختلف، به طور گسترده در صنعت تابلوسازی استفاده می‌شود.
 • ساخت استندهای تبلیغاتی و دکوراسیون
 • ساخت و ساز: اکریلیک به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه، سبک وزن و مقاومت در برابر آب و هوا، اغلب به عنوان جایگزینی برای شیشه در پنجره ها، نورگیرها و گنبدها استفاده می شود.
 • به عنوان سقف کاذب در مکان های مختلف
 • در کوراسیون داخلی و صنعت دکوراتیو
 • جایگزین شیشه در صنعت ساختمان
 • صنعت خودرو: اکریلیک به دلیل شفافیت نوری بالا و مقاومت در برابر خراش در کاربردهای خودرو مانند لنزهای چراغ جلو، لنزهای چراغ عقب و پانل ابزار استفاده می شود.
 • استفاده در صنعت خودرو سازی
 • آکواریوم و استخر: اکریلیک به دلیل شفافیت و مقاومت در برابر آسیب آب، ماده ای محبوب برای آکواریوم ها و پنجره های استخر است.
 • ساخت آکواریوم
 • کاربردهای پزشکی: اکریلیک به دلیل سازگاری با محیط زیست و شفافیت نوری در کاربردهای پزشکی مانند دندان مصنوعی، وسایل مصنوعی و لنزهای داخل چشمی استفاده می شود.
 • هنر و طراحی: اکریلیک در کاربردهای هنری و طراحی مانند نقاشی، مجسمه سازی و مبلمان به دلیل قابلیت شکل دهی و رنگ آمیزی آسان استفاده می شود.
 • ساخت گیف باکس و جعبه هدیه
 • نورپردازی: اکریلیک به دلیل شفافیت نوری بالا و قابلیت تبدیل شدن به اشکال مختلف در مصارف نورپردازی مانند پخش کننده های نور، لوله های نور و لنزها استفاده می شود..

مقایسه پلی کربنات و اکریلیک در یک نگاه

ویژگی هاپلی کربناتاکریلیک (پلکسی گلاس)
نوع موادترموپلاستیکترموپلاستیک
وزنسبک از شیشهسنگین تر از پلی کربنات
مقاومت در برابر ضربهبسیار مقاوم در برابر ضربه و عملاً نشکننسبت به پلی کربنات در برابر ضربه مقاوم تر است و در اثر ضربه مستعد ترک خوردن یا خرد شدن است
شفافیتوضوح نوری بالاوضوح نوری بالا
مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفشخوبضعیف
مقاومت در برابر خراشمستعد خراشیدنسخت تر و مقاوم تر از پلی کربنات در برابر خش
رسانایی گرماییضعیفضعیف
مقاومت در برابر آتشپلاستیک پلی کربنات اشتعال پذیری کمی دارد. در صورت آتش گرفتن، آسیب می بیند.
پلاستیک اکریلیک به راحتی می سوزد و نباید در محیط های مستعد شعله/آتش استفاده شود.
قیمتارزان تر از اکریلیکبسیار گران تر از پلی کربنات

جمع بندی

در آخر، می توانید با بررسی تفاوت پلی کربنات و اکریلیک و مشخص نمودن نوع نیاز خود، یکی از این دو ماده را انتخاب نمایید. به عنوان نمونه، اگر در صنعت خودروسازی، تولید سازه های ضد گلوله، ساخت گلخانه، سقف کاذب و… فعالیت دارید، قطعا پلی کربنات انتخاب مقاوم و کم ریسک تری برای این حوزه محسوب می شود. اما، اگر به دنبال یک گزینه ی مناسب برای ساخت ویترین، کاردستی، ماکت های عمرانی و… هستید، اکریلیک انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

در ضمن پیشنهاد می کنم به صفحه محصولات کارتن پلاست نیز سربزنید،زیرا که تنوع در این بخش بسیار است و ممکن است نیاز شما با ورق های کارتن پلاست برطرف شود.برای ارتباط با کارشناسان فروش می توانید با شماره 02188701668 تماس گیرید.

سوالات متداول

پلی کربنات یا اکریلیک؟ کدام بهتر است؟

پلی کربنات ماده ای با مقاومت در برابر ضربه 250 برابر شیشه استاندارد است. پلی کربنات انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به اکریلیک ارائه می دهد و برای کاربردهای بسیار سخت مانند پنجره های مقاوم در برابر گلوله ایده آل است.

چند مورد از کاربردهای پلی کربنات و اکریلیک را مثال بزنید؟

پلی کربنات : لوح فشرده و دی وی دی، عینک آفتابی، لنز عینک و عینک ایمنی، بطری های نوشیدنی و …

اکریلیک : گیره های کلاه ایمنی موتور سیکلت، دندان مصنوعی، پنجره های آکواریوم و استخرها و …

شکل و ظاهر پلی کربنات چه فرقی با اکریلیک دارد؟

هر دو ظاهری کاملا شفاف دارند اما پلی کربنات در برابر ضربه بسیار مقاوم تر است و اکریلیک نسبت به پلی کربنات براق تر  و شکننده تر است.

چگونه می توانید تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک را تشخیص دهید؟

در فرمولاسیون پلی کربنات از یک عامل آبی کننده استفاده شده است. در حالی که اکریلیک و پلی کربنات بر روی سطح شفاف به نظر می رسند، متوجه خواهید شد که لبه پلی کربنات آبی به نظر می رسد، در حالی که اکریلیک شفاف است. توجه: برای بهترین جلوه، در نور طبیعی مشاهده کنید.

منابع اطلاعات گفته شده در این محتوا:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *