اخبار و مقالات

مقایسه و تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس

اگر شما در حال مطالعه ی این مقاله هستید، بدین معناست که نمی دانید بین پلی کربنات و فایبرگلاس، کدام یک می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. حتی می توان اذعان داشت، بسیاری از افراد و شرکت ها بدون اینکه از برتری های پلی کربنات نسبت به فایبرگلاس آگاه باشند، همچنان برای تولید سازه های مورد نیاز خود از فایبرگلاس استفاده می کنند. از این روی، در این مقاله به بررسی و تحلیل تفاوت های این دو ماده خواهیم پرداخت. در نتیجه، پروسه ی انتخاب، تصمیم گیری و ثبت سفارش برای شما آسان تر خواهد بود.

تعریف پلی کربنات و فایبرگلاس

برای شناخت و درک بهتر پلی کربنات و فایبرگلاس، لازم است تا تعریف مختصری از این دو ماده داشته باشیم.

پلی کربنات، نوعی پلیمر می باشد که زیرمجموعه ترموپلاستیک ها بوده و پس از پی بردن به مزایای بیشمار آن از جمله مقاومت و انعطاف بالا در سال 1968 میلادی به تولید انبوه رسید. پس از آن، در مدت زمانی بسیار کوتاه جایگاه ویژه ای در صنعت یافت و امروزه می توان آن را یک رقیب قدرتمند برای شیشه به شمار آورد.

فایبرگلاس، ماده ای مرکب و متشکل از الیاف شیشه بر بستر رزین می باشد.اگر بخواهیم مقاومت و استحکام رزین را افزایش دهیم از الیاف شیشه اضافه تری می بایست استفاده کنیم.

جالب است بدانید یکی از متداول ترین رزین برای ساخت فایبرگلاس رزین پلی استر است، اما از دیگر رزین ها همانند اپوکسی ها، فنولیک ها و ونیل استرها هم میتوان استفاده کرد.

برای دانش تخصصی تر و بیشتر بگویم که الیاف های متنوع دیگری همانند الیاف شیشه، کربن، کولار یا ارامید در ساخت ورق فایبرگلاس می توان استفاده کرد، اما الیاف شیشه یکی از پرکاربردترین آنهاست.

همچنین، به دلیل ساختار ترکیبی این محصول گاهی می توان برای افزایش مقاومت آن از فوم نیز در ترکیبات آنها بهره برد.

پلی کربنات، نسبت به فایبرگلاس منعطف تر است.

انواع مدل های ورق فایبرگلاس

تفاوت های پلی کربنات و فایبرگلاس

یکی از ویژگ های خوب ورق فایبرگلاس این است که در برابر ماده شیمیایی کوچکترین تغییری نمی کند و همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی و حرارت دارد.بنابراین در جاهایی که حرارت زیادی وجود دارد و انتظار مقاومت بالا دارین ورق فایبرگلاس می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد.

حال با توجه به تعاریف بالا به سراغ بررسی تفاوت های پلی کربنات و فایبرگلاس می پردازیم.

 • مقاومت در برابر ضربه: تفاوت اصلی پلی کربنات و فایبرگلاس را می توان در میزان مقاومت آنها در برابر ضربه مشاهده نمود. به عبارتی، پلی کربنات نسبت به فایبرگلاس 4 برابر مقاوم تر می باشد.

در واقع ورق پلی کربنات در برابر ضربه می تواند در برابر ضربه بیش از 900 psi مقاومت کند. فایبرگلاس نسبتاً فقط می تواند حدود 225 psi را تحمل کند. پلی کربنات خم می شود و به شکل اولیه خود باز می گردد، در حالی که فایبرگلاس می تواند در اثر ضربه خرد شود. بنابراین، در شرایط جوی متفاوت مثل وزش باد، بارش تگرگ و باران و… پلی کربنات انتخاب هوشمندانه تری به شمار می آید.

بررسی تفاوت های پلی کربنات و فایبرگلاس

 • مقاومت در برابر اشعه UV: می توان گفت، فایبرگلاس در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید هیچ گونه مقاومتی ندارد. چرا که، الیاف آن در برابر نور خورشید دچار از هم گسستگی و پوسیدگی خواهند شده و رنگ آن ها نیز کم کم از بین خواهد رفت. این در حالیست که مقاومت ورق های پلی کربنات در برابر اشعه UV مثال زدنی و شایسته تحسین می باشد.
 • انعطاف: از دیگر تفاوت های میان پلی کربنات و فایبرگلاس، ضریب انعطاف این دو ماده می باشد. در بیشتر مواقع ورق پلی کربنات بعد از خم شدن، انقباض، انبساط و… به حالت اولیه ی خود باز می گردد. اما، خطر شکستن و خرد شدن ورق فایبر گلاس در شرایط مشابه بسیار محتمل است.
 • برش و تغییر حالت: در این مورد نیز، گفتنی است که برش، ایجاد سوراخ و به طور کلی ایجاد تغییر فیزیکی بر روی ورق های پلی کربنات، امری ساده تر نسبت به ورق های فایبرگلاس می باشد.

چرا که، در حین برش و یا دریل نمودن فایبرگلاس، احتمال خرد شدن آن وجود دارد و چون فایبرگلاس از لایه‌های رزین و الیاف شیشه تشکیل شده است، وقتی بریده می‌شود، سوراخ می‌شود، یا تغییر می‌یابد، می‌تواند مانند چوب خرد شود و در نتیجه لبه‌ای زبر و تراشه ایجاد کند.

علاوه بر این، فرآیند برش گرد و غبار حاوی ذرات شیشه را تولید می کند. این گرد و غبار می تواند چشم ها و هر پوست در معرض آن را تحریک کند. استنشاق گرد و غبار می تواند بر عملکرد تنفسی تأثیر بگذارد.

 • قیمت: یکی دیگر از تفاوت های بین پلی کربنات و فایبرگلاس، تفاوت قیمتی آن ها می باشد. فایبرگلاس به موازات نقاط ضعفی که نسبت به پلی کربنات دارد از قیمت پایین تری نیز برخوردار می باشد. اما، این بدین معنا نیست که الزاما به سراغ خرید ورق های پلی کربنات بروید. به عبارتی، اگر قصد ساخت سقف و یا دیواره هایی دارید که نیاز به مقاومت بالایی ندارند و احتمال وارد آمدن ضربه و تابش نور خورشید به آن ها وجود ندارد، می توانید از ورق های فایبرگلاس بهره برده و در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.
 • وزن: اگر وزن یک ورق فایبرگلاس و یک ورق پلی کربنات با ابعاد و ضخامت یکسان را اندازه گیری کنید، قطعا ورق فایبرگلاس از وزن بیشتری برخوردار خواهد بود. چرا که، مواد تشکیل دهنده ی آن سنگین تر از مواد تشکیل دهنده ی سازه های پلی کربناتی می باشد. از این روی، حمل و نصب ورق های پلی کربنات امری آسان تر خواهد بود.

اگر قصد خرید پلی کربنات دارید و نمی دانید از کدام فروشگاه و از کجا خریداری کنید، ما بیش از 10 فروشگاه را به شما معرفی کردیم تا تجربه خوبی از خریدتان داشته باشید.

کاربردهای پلی کربنات

 • ساختمان سازی
 • حمل و نقل
 • شیشه
 • شیشه ایمنی
 • پنجره سقفی
 • استادیوم فضای باز
 • پوشش استخر
 • گلخانه
 • پوشش سقف پاساژ و بازارچه
 • نورگیرهای انبارها
 • نورگیرهای سالنهای اجتماعات

کاربردهای ورق فایبرگلاس

ورق فایبرگلاس در اتاقک، ایرانیت، سیلوهای سیمان، صنایع کشتی‌سازی و هواپیماسازی و کلاه ایمنی موتورسیکلت استفاده می شود.قصد داریم در ویدیوی زیر تفاوت های کلاه ایمنی موتور سیکلت از جنس پلی کربنات، فایبرگلاس و فیبر کربن را مشاهده نمایید و باهم مقایسه کنید که کدام مقاوتر و بهتر است.

کلاه ایمنی موتورسیلکت از جنس فایبرگلاس

از بین پلی کربنات و فایبرگلاس و فیبر کربن اینکه کدام ماده کلاه ایمنی در موقعیت‌های خاص بهترین و مناسب تر است، همیشه یک سوال فوق‌العاده سخت برای پاسخ به موتورسواران بوده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ببینید در حال حاضر چند تست تصادف در ویدیو زیر وجود دارد. و اگرچه این مطمئناً مهمترین جنبه کلاه ایمنی موتورسیکلت است و ما به این موضوع خواهیم پرداخت، همچنین می‌خواهیم کمی جلوتر برویم تا ببینیم در صورت جمع‌آوری تمام نتایج تست جاده، تفاوتی در راحتی سواری وجود دارد یا خیر؟!

هنگام خرید کلاه ایمنی، همیشه یک سوال پیش می آید: تفاوت بین کلاه ایمنی پلی کربنات، فایبرگلاس و فیبر کربن چیست؟ کدام ایمن ترین و کدام راحت تر است؟

تا آنجا که در نتایج تست ها مشخص است این است، هر 3 کلاه، ایمن خواهند بود. برای مثال، کلاه ایمنی موتورسیکلت ترموپلاستیک یا پلی کربنات مانند مدل Shark Evo-One 2 می تواند امتیاز 4 تا 5 ستاره را نسبت به مدل  SHARP بگیرد. و در این مورد در تست های متنوع کلاه های ایمنی فایبرگلاس و فیبر کاربن 4 ستاره گرفتن که بسیار عالی است.

تفاوت اصلی ایمنی در وزن کلاه و رفتار مواد در ضربه است. پلی کربنات بیشتر مستعد ساییدگی است، بنابراین برای ایجاد سطح حفاظتی کافی به مقدار بیشتری از آن نیاز خواهید داشت. بنابراین، در نتیجه، کلاه ایمنی سنگین تری خواهید داشت.

نتیجه گیری در مورد پلی کربنات و فایبرگلاس

دلیل اصلی استفاده از فایبرگلاس، تلاش برای کاهش هزینه های پروژه است. در شرایطی که ایمنی کودک، ظاهر طولانی مدت و مقاومت در برابر آب و هوا مهم است، پلی کربنات برنده دراز مدت است.

حال با توجه به دانشی که با تکیه بر مطالب بالا در مورد تفاوت های پلی کربنات و فایبرگلاس به دست آوردید، راحت تر می توانید در انتخاب میان این دو محصول تصمیم بگیرید. برای مثال، اگر قصد ساخت مخازن سپتیک، ایرانیت، اتاقک، سیلوها و… را دارید، فایبرگلاس می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما، برای ساخت گلخانه، سایبان پارکینگ، استخر و… پلی کربنات گزینه ی بهتری به شمار می آید.

سوالات متداول

فایبرگلاس یا پلی کربنات؟ کدام بهتر است؟

مزایای خرید پلی کربنات نسبت به فایبرگلاس را می توان در استحکام، دوام آن و امکان برش و تغییر حالت آن یافت. ورق پلی کربنات می تواند بیش از 900 پوند ضربه را تحمل کند که بیش از چهار برابر مقاومت در برابر ضربه ورق فایبرگلاس است.

فایبرگلاس گرانتر است یا پلی کربنات؟

اگرچه فایبرگلاس از شیشه ارزان‌تر است، اما همچنان از ورق‌های پلی کربنات گران‌تر است. همچنین هزینه نصب، تعمیر و نگهداری ورق پلی کربنات بسیار کم است.

بهترین مواد بام شفاف چیست؟

از آنجایی که فایبرگلاس در معرض اشعه ماوراء بنفش زرد می شود و برای دماهای گرم مناسب نیست، گزینه مناسبی برای استفاده در سقف نیست. توصیه می کنیم به ورق های پلی کربنات بچسبانید زیرا در برابر حرارت مقاوم هستند، شفاف می مانند و می توانند هر وزش باد و طوفانی را تحمل کنند.

چه ماده ای بهتر از فایبرگلاس است؟

فیبر کربن به طور قابل توجهی انعطاف پذیری کمتری نسبت به فایبرگلاس دارد و برای کاربردهایی که سختی و استحکام در آنها ضروری است (به عنوان مثال اجزای مکانیکی) ترجیح داده می شود. مدول کششی فیبر کربن 4 برابر فایبرگلاس است.

منابع:

 1. https://www.fiboxusa.com
 2. https://www.integraenclosures.com
 3. https://salarfiberglass.com

مطالب مرتبط