bullet
خانه > بریده شدن پای دلالان محصولات پتروشیمی از بورس
بریده شدن پای دلالان محصولات پتروشیمی از بورس بریده شدن پای دلالان محصولات پتروشیمی از بورس  (تعداد بازدید : 2977)
علی محمد بساق زاده در گفتگو با شانا، با بیان این که یکسان شدن نرخ ارز در بورس و بازار آزاد پای دلالان را از بورس بریده  است گفت: هم اکنون میزان عرضه نسبت به تقاضا در بورس دوبرابر شده، در نتیجه اختلاف قیمت 15 درصدی محصولات در این دو بخش از بین رفته است.

وی گفت: طی سال های گذشته اختلاف قیمت محصولات پتروشیمی ارایه شده در بورس و بازار آزاد یکی از مشکلات اصلی این صنعت به شمار می رفت، زیرا نرخ ارز در بورس بر اساس نرخ مبادله ای بود در حالی که در بازار نرخ ارز آزاد بود، در نتیجه دلالان بیشتر محصولات ارایه شده در بورس را خریداری و در بازار آزاد و بالاتری می فروختند. از این رو محصولات به دست نیازمند واقعی نمی رسید.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با توجه به آزاد شدن نرخ ارز در بورس و افزایش قیمت محصولات، قدرت خرید برخی مصرف کنندگان واقعی کاهش یافته است، از این رو دولت برای تامین نقدینگی تنخواه متقاضیان اقداماتی کرده، از سوی دیگر برخی مجتمع های بالادستی محصولات خود را به جای نقدی، به صورت اعتباری و سه ماهه در بورس عرضه می کنند.

وی با اشاره به این که برخی واحدهای پتروشیمی در کشور ماه مبارک رمضان به دلیل شرایط خاص این ماه معمولا با ظرفیت کمتری کار می کنند، گفت: آثار مثبت تصمیم دولت در زمینه تک نرخی کردن قیمت ارز در بورس و بازار آزاد با افزایش تولید محصولات پتروشیمی بعد از ماه مبارک رمضان بیشتر خود را نشان می دهد.

پتروشیمی های گازی در حاشیه امن

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این که مجتمع های پتروشیمی کشور بر مبنای گاز طبیعی فعالیت می کنند، گفت: در آینده با توجه به تفاوت قیمتی گاز با سایر خوراک ها در صورت اشباع شدن بازار پتروشیمی و کاهش قیمت این محصولات این واحدهای غیرگازی در کشورهای دیگر هستند.

به گزارش شانا، مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران پیش از این در گفتگو با شانا با بیان این که با افزایش میزان خوراک، تولید مجتمع های پتروشیمی کشور بزودی افزایش می یابد، اظهار کرده بود: به تازگی واحدهای جدید، مانند پتروشیمی ایلام و پلیمر کرمانشاه وارد مدار تولید شده اند.

علی محمد بساق زاده پیش بینی کرده بود که در صورت پایداری در تامین خوراک، امسال تولید محصولات پتروشیمی کشور به حدود 48 میلیون تن خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با راه اندازی فازهای 15 تا 18 پارس جنوبی تحولی بزرگ در زمینه تامین خوراک پتروشیمی ها در بخش متان، اتان و میعانات گازی ایجاد خواهد شد، گفته بود: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده امسال 100 میلیون مترمکعب گاز طبیعی یا متان از طریق این فازها به تولید کشور افزوده می شود که می تواند کمک زیادی به مجتمع های پتروشیمی مصرف کننده ، کند.

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
منبع : شانا


کارتن پلاست نفیس
Cartoon Plast Co.