bullet
خانه > نابودي صنعت نساجي
نابودي صنعت نساجي نابودي صنعت نساجي (تعداد بازدید : 2334)
نشست مطبوعاتي رييس و اعضاي هيئت مديره صنايع نساجي درحالي برگزار شد، که اعضاي هيئت مديره از اصحاب رسانه به عنوان آخرين صدا در صنعت نساجي نام بردند تا اين صنعت را از نابودي نجات دهند.

به گزارش روابط عمومي انجمن ملي صنايع پلاستيک و پليمر ايران، در اين نشست که مهندس متوسليان، رييس هيئت مديره انجمن ملي صنايع پلاستيک و پليمر ايران نيز حضور داشت، مهندس مروج رييس انجمن صنايع نساجي گفت: تأمين مواد اوليه داخلي عمده ترين مشکل صنعت نساجي است که اين مشکل ناشي از عملکرد پتروشيمي هاي داخل کشور است.

وي گفت: مجبور هستيم تحريم هاي خارجي را تحمل کنيم اما متأسفانه اين مسائل مشکلات جدي داخلي است که مربوط به مديريت کشور است و بعضي آن را مربوط به وزارت صنايع و معادن و تجارت مي دانند و عده اي هم آن را به وزارت نفت مربوط مي کنند، تکليف ما دراين زمينه کاملا مشخص نيست.

وي  با بيان اينکه صنعت نساجي 9 هزار واحد فعال و 288 هزار نفر بيمه پرداز دارد، بيان کرد: اين صنعت مي تواند مشکل اساسي کشور را که اشتغال است، به زودي و به سرعت برطرف کند. اما متأسفانه آقايان اين صنعت را کنار گذاشته اند و توجه جدي به آن ندارند به خصوص از زماني که وزارت صنايع و معادن با وزارت تجارت ادغام شده اند. به هر حال سازمان دهنده کسي است که همه مسائل را جاي خودش ببيند و مشکلات را بر طرف کند. بورس و پتروشيمي در عمل صنعت نساجي را به سوي نابودي مي کشاند.

واحد هاي توليدي نساجي در حال توقف

در ادامه اين نشست مهندس شيباني نايب رييس انجمن صنايع نساجي نيز گفت: ما براي رفع مشکلاتمان دست ياري به سوي همه دراز کرده ايم اما مشکلاتمان حل نشده است. آخرين پايگاهي را که احساس کرديم صدايش رسا است و قطعا اثر گذار خواهد بود، پايگاه رسانه هاست.

وي گفت: ما احدي هستيم از جمع 9 هزار واحد نساجي که فعال است و همه اميد ما اين بود که با تأمين مواد اوليه توسط پتروشيمي هاي داخل کشور مشکلي به عنوان مواد اوليه نداشته باشيم. ما در هشت سال گذشته براي تهيه يک کيلوگرم مواد اوليه مورد نياز واحد توليد، دستمان را به سوي کشورهاي اروپايي دراز مي کرديم و با چه سختي مواد اوليه را به کشور وارد مي کرديم. با راه افتادن  پتروشيمي ها اين مشکل برطرف شد و اصل هم بر اين بود که موادي که حاصل از کار ايراني است و با يک يارانه قابل توجهي توليد مي شود اين مواد به داخل کشور بيايد و تبديل به کالاي ارزش افزوده بيشتري شود نه اينکه اين مواد يارانه دار به کشورهاي ديگر صادرات شود و ما مجبور شويم کالاي تمام شده که از مواد اوليه يارانه دار ما تشکيل شده است چند برابر بخريم و بعضا همان مواد اوليه پتروشيمي هاي خودمان را از سر مرزها با قيمت ارزان تر از داخل کشور وارد کنيم، اين درد بزرگي است.

شيباني در ادامه بيان کرد: متأسفانه عملکرد پتروشيمي ها که سرمايه گذاران خوب اين کشور هستند، عملکردي نبود که صنايع پايين دست انتظارآن را داشتند. ما حلقه هاي يک زنجير هستيم هر کدام از حلقه ها بگسلد، زنجير مي گسلد. ما هيچ مخالفتي با صادرات نداريم، صادرات بسيار خوب است اما بعد از تأمين مواد اوليه مورد نياز صنايع داخل کشور.

نايب رييس انجمن صنايع نساجي افزود: اگر قرار باشد که ما مواد اوليه نداشته باشيم و اين امر منجر به تعطيلي کارخانه ها مي شود اين صادرات به جرأت نوعي خيانت است. 

وي ادامه داد: متولي ما وزارت صنعت است که متأسفانه تعاملي که بايد در جهت تأمين مواد اوليه واحدهاي توليدي انجام شود، نشده است. ما چيزي جز تأمين مواد اوليه درخواست نداريم و با همه مشکلات دست و پنجه نرم کرده ايم و نرم خواهيم کرد. اگر يک خودرو بدون بنزين حرکت کند، به زودي مي پوسد و از بين مي رود، واحدهاي ما هم در شرايط پوسيدگي هستند. واحد هاي توليدي نساجي به دليل نداشتن مواد اوليه در حال توقف هستند.

وي با بيان اينکه اگر مواد اوليه واحدهاي توليدي تأمين نشود خيلي سريع يکي بعد از ديگري متوقف مي شويم، اين عملکرد را ناشي از کم لطفي پتروشيمي ها عنوان کرد.

وي گفت: شرايط تحريم باعث شده است که ما به راحتي نتوانيم مواد اوليه را وارد کنيم. گرانول پليپمر در عربستان و کره گران تر از ايران نيست، اما ما نمي توانيم به خاطر مشکلات بسيار اين مواد را وارد کنيم. دوستان پتروشيمي هم مصرف ما و هم تقاضاي ما را مي دانند. وقتي تقاضا هست ده واحد و عرضه هست يک واحد، همين موجب دلالي و واسطه گري و زمينه فساد مي شود. که متاسفانه امروز به جايي رسيده است که شايد اختلاف قيمت ارز در بازار رسمي کشور آقايان را سوق داده است و تمايل بيشتري پيدا کرده اند که در  داخل کشور هم عرضه نکنند. هيچ صنعت گر داخلي دلش نمي خواهد که کارگرش بيکار شود و دوست دارد که به احتمال 99 درصد مواد اوليه را از داخل کشورش تهيه کند، اما نمي تواند. اگر چه داستان گراني هم معضل بزرگي است و مردم قدرت خريد ندارند.

وي در ادامه بيان کرد: بورس يک کارگزار است، نه قيمت را بورس تعيين مي کند و نه ميزان عرضه را، هرچه که به بورس دهند او عرضه خواهد کرد. بنابراين عرضه ها توسط پتروشيمي ها به بورس مي رود و بورس آن را هفتگي اعلام مي کند. در سال 93، يک سوم مشابه سه ماه هاي سال گذشته پتروشيمي ها عرضه نکرده اند.

صادرات بي حد و مرز پتروشيمي ها

در ادامه اين نشست، مهندس شمس زاده، عضو هيئت رييسه انجمن نساجي با اعلام اينکه صنعت نساجي و پوشاک يک صنعت منحصر به فردي است، بيان کرد: اين صنعت همزمان قادر است بر سه مؤلفه ي اصلي رشد اقتصادي کشور، ارزآوري مناسب و ايجاد ارزش افزوده و حل معضل بيکاري تأثيرگذار باشند که اين متأسفانه در حالي است که سياستگذاران اقتصادي با کم توجهي کشور را از اين پتانسيل بزرگ محروم کرده اند. ورود به فاز توسعه صنعتي در تمام کشورهاي پيشرفته جهان آلمان، انگليس و کره، همه اينها آغاز فاز صنعتي شدنشان با صنعت نساجي بود که هنوز هم در اقتصاد اين کشور ها نقش قابل توجهي را دارد. در حال حاضر متأسفانه و خوشبختانه بخش قابل توجهي از تأمين مواد اوليه مورد صنايع نساجي مثل پلانر، چيپس پولي استر از طريق مجتمع هاي پتروشيمي ها تهيه مي شود.

وي گفت: در هشت سال گذشته مواد اوليه مورد نياز را از کشور هاي کره، عربستان و حتي اروپايي تأمين مي کرديم اما خوشبختانه اين پتانسيل در پتروشيمي ها ايجاد شده است که کليه اين مواد در داخل کشور توليد شود. ولي با کمال تأسف اين مجتمع هاي پتروشيمي هيچ کدام مقيد به عرضه محصولات خودشان در بازارهاي داخلي نيستند، و نسبت به صادرات محصولاتشان بدون هيچ قيد و بندي مشغول فعاليت هستند. در حالي که صادرات محصولات پتروشيمي که به عنوان ماده خام صنعتي بعد از اطمينان از حصول تأمين مواد اوليه مصرف داخلي مي تواند صادر شود.

وي افزود: مجتمع هاي پتروشيمي عنوان کرده اند که شرکت هاي مختلفي از جنوب شرق آسيا براي محصولات ما صف کشيده اند و اين جاي افتخار است، اما سؤال اينجاست در شرايطي که کشور ما از رکود تورمي سنگيني برخودار است و با توجه به اينکه همه اقتصاددانان معترف به اين مطلب  هستند که براي خروج از رکود تورمي بهترين نسخه اي که براي اقتصاد مي توان پيچيد، افزايش توليد و رشد توليد ناخالص داخلي است آيا منطقي است که محصولات پتروشيمي که مورد نياز صنعت نساجي و پليميري است و چندين برابر ارزش دلاري خودش باعث خلق برارزش افزوده داخلي مي کند و منجر به رشد اقتصاد و اشتغال کشور مي شود را براي چند دلار ناقابل صادر کنيم.

وي ادامه داد: ما بخش توليد و اشتغال را از کار انداخته ايم و محصول را صادر مي کنيم و اي کاش ارز ناشي از صادرات اين محصول پتروشيمي به داخل کشور بازگردد. متأسفانه از سه ماهه پاياني سال گذشته تا به امروز ما مواجه  با عرضه قطره چکاني مواد پتروشيمي در بازار داخلي بوده ايم و اين عرضه تا به آن جا پيشرفته است که تقريبا واحدهاي توليدي چيپس پلي استر با توقف توليد روبرو شده اند.

وي افزود: ما با کمال صراحت مي گوييم دو وزارتخانه صنعت و معدن و وزارت نفت حامي بزرگ اين صنعت هستند که در مقابل صادرات بي حد و مرز اين صنعت سکوت کرده اند و صنعت نساجي فقط به خدا پناه مي برد.

وي همچنين بر عرضه مواد اوليه در بورس کالا تأکيد کرد و گفت: ما نمي دانيم اگر کالا از بورس خارج شود چه بلايي بر سرصنعت نساجي مي آيد. ما معتقديم که ساز و کار عرضه در بورس بايد بررسي شود و خروج اين کالا را از بورس مورد تأييد قرار نمي دهيم.


تاریخ: ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
منبع :


کارتن پلاست نفیس
Cartoon Plast Co.