bullet
خانه > وقتی کارتن ها پلاستیکی می شوند
وقتی کارتن ها پلاستیکی می شوند (تعداد بازدید : 5749)

صنعت بسته بندی بحثی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.
اطلاعاتی درباره پلاست شیت و موارد استفاده آن:
شیت پلاست به شکل ورقهایی از جنس پلی پروپیلن بوده و به صورت دو سطح افقی و صفحات باریک عمودی اکسترود میشود.این محصول در ضخامتهای 14-2 میلی متر و وزن 4500-300 گرم بر متر مکعب تولید میشود.
انداره شیت ها حداکثر تا 2100 میلیمترعرض و به طول دلخواه (راستای فلوت) بر اساس نیاز مشتری قابل تولید میباشد.از قابلیت ها و خواص شیت پلاتست میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. قابلیت شستشو با آب گرم وسرد و پودرهای شوینده.
2. مقاوم در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها ، قلیاها و نمکهای معدنی.
3. سازگار با تغییرات حرارتی از36- الی 08+ درجه سانتیگراد.
4. عمر زیاد و تحمل در برابر عوامل فیزیکی مانند: ضربه، فشار و شرایط مختلف آب و هوایی، نور خورشید ، رطوبت بالا و بارندگی.
5. قابلیت چاپ ودایکات با طرح ها و شکل های مختلف.
6. وزن کم ومقاومت زیاد.
7. نداشتن اثرات زیست محیطی.
8. قابلیت باز یافت با هزینه کم.

پلاست شیت ها در رنگهای متنوعی اعم از سفید، سیاه ، قرمز و… و حتی بی رنگ تولید میشود و بر اساس در خواست در رنگهای دیگر نیز قابل تولید می باشد.
این پلاست شیتها در سقفهای کاذب، لوازم التحریر، صنایع بسته بندی، پارتیشن بندی و دکوراسیون، وسایل بازی و کمک آموزشی، امور تبلیغاتی استندهای تبلیغاتی پلی استند ـ جایگاه محصولات ـ کات استند، پلی پوستر، (لایت باکس)، سقفهای سبک( گلخانه، پارکینگ واستخر ) وقالب بندی بتن(بلوک سقفی) قابل استفاده هستند. اصولا حد و مرزی برای استفاده از این محصول وجود ندارد.

سابقه تکنولوژی کارتن های پلاستیکی:
سابقه تولید این محصول به20سال قبل توسط اروپاییها بر میگردد.این صنعت ، صنعت نو پا و تازه ای خاصه در ایران و خاور میانه است.

چگونگی چاپ روی کارتن های پلاستیکی:
یکی از مزایای پلاست شیت امکان چاپ و دایکات بر روی آن است . ورقهای پلاستیکی با مزیت سطح صاف و صیقلی دارای کیفیت بالاییبرای چاپ هستند.
با استفاذه از دستگاه مخصوصی به نام کرونا، سوراخهای ریزی توسط اشعه ماوراء بنفش در محل مورد نظر ایجاد میکنند، این سوراخها فقط با چشم مسلح قابل رؤیت میباشند و نفوذ جوهر مخصوص چاپ روی طرح مورد نظر امکان از بین بردن آن را غیر ممکن میسازد.
این طرح ها به صورتی ایجاد میشوند که با خراشیدن، شستشو و اثرات دائمی نور ازبین نمی رود.
این دستگاه توانایی چاپ دیجیتال، با کیفیت خوب به صورت چهار رنگ را داراست و به صورت تلفیقی نیز توان ایجاد 256 نوع رنگ را دارد.

مقایسه مختصری بین کارتن های کاغذی و پلاستیکی:
کارتن های پلاستیکی دارای مزیتهای فراوانی نسبت به کارتن های کاغذی هستند از آن جمله میتوان به حد خستگی و گسیختگی بالا، مقاومت در برابر عوامل محیطی، دوام و زیبایی، استحکام وصرفه جویی در هزینه های چاپ اشاره کرد.
قطعآ یکی از مزایای مهم آن را میتوان در قابلیت بازیافت این محصول و صرفه جویی از مصرف چوب (برای ساخت کارتن های سلولزی) عنوان کرد.استفاده از ادیتوهای خاص در جهت جلوگیری از آتش سوزی کارتن پلاست امکان انبار کردن آنها را در مقیاس و زمان طولانی ممکن می سازد، این ادیتو از شعله ور شدن و آتش گرفتن پلاست شیت جلوگیری می کند، وجود این خاصیت امکان استفاده از آنها در مصالح ساختمانی از قبیل سقف کاذب و پارتیشن را افزایش داده است.
دوام و زیبایی این کارتن ها در زمینه صادرات کمکهای شایانی نموده است. لازم به ذکر است که قیمت های تمام شده این محصول نسبت به مشابه کاغذی آن تفاوت چندانی نداردو مهمترین بخش، امکان بازیافت این محصول با هزینه کم و امکان بازگشت آن به چرخه صنعت میباشد .

صادرات کارتنهاي پلاستيكي :
بخش اعظم محصولاتی که توسط مشتریان خریداری میشود به دلیل کیفیت بالا در جهت بسته بندی مواد صادراتی استفاده می شود اما به صورت مستقیم  حدود 25 % از محصولات تولیدی  از قبیل رول پلاست، پلاست شیت، کات استند، پلی استند، پلی پوستر را به کشور های همسايه و آسیایی صادر می کنند.
فعالیت های انجام شده برای حل مشکلات تولید و صادرات عمده ترین مشکل تهیه مواد اولیه PP می باشد. گرید های خاصی که استفاده می شود، قطعآ با در نظر گرفتن این مطلب کهPP در بازار جهانی همانند اکثر محصولات ثبات قیمت ندارد. 
کارتن پلاست با توجه به امکان استفاده آن در بخشهای مختلف اعم از بهداشتی و غذایی، ساختمانی و… در حال دریافت گواهینامه های لازم است که البته اکثریت آنها از وزارت بهداشت و درمان و دانشگاههای معتبر و موسسات مرتبطISO اخذ شده است .
تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
منبع: روزنامه همشهري
کارتن پلاست نفیس
Cartoon Plast Co.